Piarista Templom Szeged

Az iskola informatikai eszközökkel való ellátottsága kiemelkedővé vált. Az újraalapítás kora lezárult, megtörtént az intézménnyé válás. Szeged legmodernebb iskolaépületében tetten érhetők a szegedi piarista iskola értékei, adottságai. Dinamikus két évtized után már nem a múlt a viszonyítás kiindulópontja, hanem az a szegedi közösség, amely a 21. század kihívásaira válaszol. Károlyi Attila tanár úr 13 14 EMLÉKREKONSTRUKCIÓK 6 TÉTELBEN A SZEGEDI PIARISTA ISKOLAÉPÜLET TÍZÉVES SZÜLETÉSNAPJÁRA 1. Franciahögy Talán 1995 eleje volt, csípős, havas, ködös februári nap. A rókusi temető és a négyemeletes panelházak között fiatal sarjadékkal sűrűn benőtt senkiföldje, kiserdő. Lábunk alatt a lakótelep-építésből származó betontörmelékek, építőanyagok. Valaki szerint belvizes tó volt itt régen. Jelenits úr (svájcisapkában) és László Tamás (az akkori piarista főépítész) kissé bizonytalanul törnek utat a bozótosban: valahol errefelé kell lennie. Varjak kárognak a magasban, hideg van. 2. Felsővárosi rendház Emeletes barokk kolostorépület a plébániatemplomhoz ragasztva, pompás, boltozatos ebédlőterem az emeleten, vidám piarista atyákkal ebédhez készülődünk: Kovács Mihály plébános úr, Kálmán bácsi és a fiatalok, a vendéglátók.

  1. Menetrend ide: Piarista Vértanúk Temploma itt: Szeged Autóbusz vagy Trolibusz-al?
  2. Budapest
  3. Szegedi piarista templom - Szeged, Hungary
  4. Piarista vértanúk temploma, Szeged, Bálint Sándor utca
  5. Szegedi Tudományegyetem
  6. Intézmények

Menetrend ide: Piarista Vértanúk Temploma itt: Szeged Autóbusz vagy Trolibusz-al?

1734-ben a tanács elhatározta, hogy "tanult" szülésznőt hozat. 174 Az első képesített szülésznő Néder Anna Mária, budai nő volt. De 1747-ben már 17 tanult bábaasszony volt Szegeden. 174 A szegedi plébánia 1761. 15. 175 Oltványi Pál i. 156. 176 Kenéz Győző — Szakály Ferenc: A szegedi Palánk-városrész 1697-es telekkönyve. Tanulmányok Csongrád megye történetéből VIII. Szeged, 1984. 43. 177 Uo. 178 Uo. 179 Ruszoly József: Tisztújítások Szegeden a 18. Reizner János közleménye (1890). Acta Universitatis Szegediensis de Attila József Nominatae. Acta Juridica et Politica. Tomus XLVl. Fasciculus 4. Szeged, 1995. 10. 180 A panaszosok beadványa náció (nemzet) kifejezéssel volt megjelölve. Ruszoly József i. 11. 181 U. o. 182 REIZNER JÁNOS (Könyves J. ): Tisztújítások a múlt század első felében című sorozatában, Szegedi Napló, 1890., március-április, valamint Ruszoly József i. szerint is 1730-ban nem történt meg a tisztújítás. 183 Pap János i. 65–66. Az idézet a Hist. Dom. Szeged. Schol. Piar. 1. 120-ból származik.

Budapest

A PIARISTA ATYÁK ÉS A SZEGEDI DALMATÁK A mohácsi vészig Szeged a kalocsai érsekség joghatósága alá tartozott. Szent István a bácsi püspökség és a kalocsai érsekség alapítása során az egyik főesperességi székhelyét Szegedre helyezte. Ez arra utal, hogy ekkor a városban már meghonosodott a kereszténység és létezett egy nagyobb plébániai templom is. A szegedi plébánia védőszentje már azoktól az időktől Szent Demeter volt, vélhetően a Szerémség és az ottani déli szlávok közelsége miatt éppen az onnan származó szentet tisztelték a helyiek. A déli szláv térséggel való kapcsolatot a boszniai ferencesek mellett Lukács zágrábi püspök is ápolta. A szegedi születésű horvátországi püspök 1501-ben kelt alapítólevele értelmében szülővárosa iránt érzett kegyelete és taníttatása hálájául a templom mellett Szűz Mária tiszteletére egy kápolnát emeltetett és még két új káplánságot szervezett, felemelve ezzel hétre a káplánok számát. 123 A kápolnát a templom nyugati oldalánál, a torony mellé építtette és a város kegyurasága alá helyeztette.

Szegedi piarista templom - Szeged, Hungary

  • Szegedi piarista templom - Szeged, Hungría
  • Piarista templom szeged 2
  • Piarista templom szeged 4
  • Magyar Nemzeti Digitális Archívum • Kaposvár, A Rippl-Rónai villa

Piarista vértanúk temploma, Szeged, Bálint Sándor utca

Szegedi Tudományegyetem

Szent Dömötör napján templomi zászlók alatt ünneplőbe öltözve az alsó- és felsőtanyák népe, tanyai kapitányokkal az élen a Szent Dömötör templom felé haladtak. A tanyai kapitányok után az öreg gazdák, majd a lányok és menyecskék következtek. Ezek után a borbírák jöttek, végül az öreg asszonyok és a gyermekek. A Templom téren a céhek sorakoztak fel zászlaik alatt. Amikor a tanyai kapitány fehérlő lobogóját a Sáncpart felől meglátták, a városi zenészek elkezdték az üdvözlő zenét játszani, a főbíró pedig a templom küszöbéről magasra emelte az aranyozott ékes botját, amelyen a város bárányos címere fénylett, és elindult a tanács élén a tanyaiak felé. Amikor a két csapat összetalálkozott, a főbíró megölelte a tanyai kapitányt, majd mindannyian együtt indultak a templom felé. Ott a küszöbön várta őket a palánki plébános. Mise után, a juhászok átadták az ajándékait, a bárányokat, majd az urak a parókián, a nép pedig a téren megkezdték a lakomát. A dömötörözést 1835-ben betiltotta Kreminger Antal plébános.

Intézmények

piarista templom szeged 1
Monday, 28 November 2022