Somogy Megyei Települések – Somogy Megye Árpád-Kori Gyöngyszeme Az Ősi Zsákfalu | Sokszínű Vidék

Pálmajorban, az ország legszegényebb településén az emberek többségének nincs állandó munkája, főként segélyből élnek. Az egy főre jutó jövedelem nem éri el a 33 ezer forintot. A településen akad olyan öttagú család, amelyik 70 ezer forintból gazdálkodik egy hónapban és csalángyűjtésből próbál megé leggazdagabb települése Kaszó. Ám itt sincs kolbászból a kerítés, a 130 lelkes faluba nem jár a busz és a gazdagságnak nyoma sincs. Az egy főre jutó jövedelem ugyan meghaladja a 97 ezer forintot, ám ez még mindig jócskán el van maradva a felcsúti 171 ezer forintos egy főre jutó összegtől. Hajdú Tibor, a település polgármestere szerint azonban nem reális az a kép, hogy Kaszó lenne a megye leggazdagabb települése. A lakosság fele nyugdíjas, az aktív korúak nagy része pedig az erdőgazdaságnál kap munkát. Kaposvár a somogyi városok közül az élen jár. Átlagosan 91 ezer forint jut egy emberre a megyeszékhelyen. A listát a városok közül Siófok és Tab nem más adatait nézve sem túl fényesen szerepel a CID felmérésében.

Idén is pályázhatnak kirándulási támogatásra a somogyi települések

Több már sikeresen megvalósult, és folyamatosak az átadások is napjainkban, már a következő évek feladatainak végrehajtását is megkezdtük. -tette hozzá. Biró Norbert felidézte: ssmét megyejárásra indultak, mindenki elmondhatta, mit szeretne megvalósítani településén, mit szeretne elérni a következő években. A közel 72 milliárd forintos keretű somogyi TOP Plusz végrehajtása során kiemelt hangsúlyt kap a helyi gazdaságfejlesztés, a település- és fenntartható városfejlesztés, a települési szolgáltatások minőségének javítása, klímabarát megye kialakítása, a foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések fejlesztése, a szociális célú városrehabilitáció, a gyermeknevelést támogató humán infrastruktúra, valamint az egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése – összegzett az új programról Biró Norbert. Ezekhez igazodva kellett megalkotni egy olyan tervet, programot, mely valóban az itt élők érdekeit szolgálja, mely hosszútávú irányt szab Somogy megye fejlesztéseinek. Nem volt egyszerű, de szerencsére ismét aktívak voltak a somogyi települések, változatlanul az életminőség javítására, a vonzerő és megtartóerő növelésére koncentráltak.

2 / 22Fotó: Soós Margit A fennsíkon jobbról előbb egy vadkerítés, majd erdő, balról lengedező gabonamező szegélyezte az ösvényt. Jó 500 m gyaloglás után újból elértünk egy vízmosta mélyutat, melyen jobbra, északkeletnek kanyarodtunk. Ez a mélyút hol meredekebben, hol enyhébben vezetett le a völgybe, és a közelmúlt esőinek köszönhetően saras, csúszós volt, így elég nehezen járható. Bő kilométernyi séta után elértük a völgy alját, ahol a zöld északnak, Landord felé kanyarodik. Mi innét a zöld rom jelzésen folytattuk a túrát. Pár száz lépéssel elértük az egykori falu helyét, és felsejlett előttünk a domboldalon, a gesztenyefák árnyékában megbúvó templom képe. Az óriási gazban a dombra felvezető egykori út szépen le volt kaszálva, így könnyű volt felmenni a temetőhöz és a műemlékekhez. Nézelődtünk, fényképeztünk, elmerengtünk az élet mulandóságán. A kihalt, lepusztult település hangulata titokzatos, érdekes és egyben elszomorító itt sem találunk semmilyen információs táblát, pedig ha más nem is, a 13. századi kápolna romjai megérdemelnék.

Ebben pedig továbbra is támogatjuk településeinket, jelen állás szerint folyamatosan érkeznek a megkeresések, pár nap alatt 85 település kérte a megyei önkormányzat területfejlesztési szakembereinek segítségét. -fogalmazott. A kormány vonatkozó rendelete az adminisztratív terhek csökkentéséről, a költségnövekedés lehetőségéről is szól amellett, hogy akár száz százalék előleg kérhető a teljes mértékben finanszírozott projektekre. Egyszerűsítettek az elszámoláson és a kornak megfelelően elektronikus hitelesítés váltja fel a korábbi postai lebonyolítást. Továbbra is a Magyar Államkincstár lesz a szerződő fél, és a megyei közgyűlés döntése kell a támogatáshoz. Bejegyzés navigáció

Települések – Felzárkózó települések

Ekkoriban a Jankovich és a Lengyel család osztozott a környéken. A falut ekkor Kis-Béndek és Nagy-Béndek néven említik. 3 / 22Fotó: Soós Margit A 19. század közepén Kis-Béndek Kacskovics Mihályé, akinek a közeli Gugyon voltak birtokai. Míg Nagy-Béndek gróf Nicky Emmánuel tulajdonába került, és nagyjából 300 fő lakott itt. A két településrész közt helyezkedik el a középkori gótikus templomrom, a temető és a klasszicista stílusú templom, melyet 1857-ben a Nicky család építtetett. Tulajdonképpen ma már csak ez a rész maradt meg, és emlékezetet az egykor szebb napokat látott, csodálatos környezetben fekvő településre. A két nemesi család felvirágoztatta a települést, komoly gazdaságokat alakítottak ki, és mindkét família kastélyt épített. Főleg állattartással és gabonatermesztéssel foglalkoztak, de jelentős volt az erdőgazdálkodási tevékenységük is. Ezekben az időkben telepítették a környék Európa-hírű mogyoró- és dióültetvényeit. 8 / 22Fotó: Soós Margit Aztán jött a második világháború, és a "nagy szocialista eszme" terjedése hazánkban.

Az államosítások után téeszcsé működött a faluban, amit aztán az 50-es években a hácsi tsz-be integráltak. Ezek a gazdálkodási formák nem tudták a korábbi nyereséges üzemeltetést produkálni. 1940-től posta, majd 1950-től bolt is működött a településen. Aztán az 1950-es évek "nagy villamosítási láza" messze elkerülte a falut, szilárd burkolatú út soha nem épült, megkönnyítve elérését. Iskoláját 1965-ben zárták be. 1950 után a két kastélyt engedély nélkül lebontották, és az építőanyagát, valamint az ingóságokat a környékbeliek széthordták. Az iskola bezárás után a falu lakói fokozatosan hagyták el a települést, legtöbben Hácsra költöztek be. Legutolsó lakója 1983-ban hagyta el a falut. Mára (alig 38 év alatt) a természet teljesen visszavette a területet, és semmi sem emlékeztet az egykori településre. Kivéve a már említett kápolnát és a temetőt. 11 / 22Fotó: Soós Margit A temetőbe még egy-két sírhoz évente egyszer-kétszer visszajárnak, de ezen sírok száma is vészesen fogy A nagyon romos állapotba került kápolna felújítását Molnár Zoltán lengyeltóti kántor vezetésével a környék katolikus közössége kezdte el 2009-ben.

Somogy megye Árpád-kori gyöngyszeme az ősi zsákfalu | Sokszínű vidék

Legfőbb céljuk megmenteni a templomokat a teljes enyészettől. Sajnos a szűkös anyagi lehetőségek hiányában jóformán csak állagmegóvásra futja, a felújítás nagyon lassan esztendő szeptemberében megtartják a volt béndekiek találkozóját, valamint a Balatonboglári 622-es Gaál Gaszton cserkészcsapat szeptemberben minden évben emléktúrát szervez a kápolnához. Ezen rendezvények bevételét a szervezők a templom felújítására ajánlják fel. Reméljük, sikerül találni valami forrást, mely által komolyabb fejlesztések is lehetővé válnak. Béndek, a szellemtelepülés Hács zsáktelepülésről közelíthető meg, melyet csak Lengyeltóti felől érhetünk el autóval vagy autóbusszal. Legegyszerűbb az autót a helyi kocsmánál hagyni, mivel ez előtt halad el a zöld turistaút, melyen a legegyszerűbb megközelíteni a helyszínt. A bátrabbak és kitartóbbak Balatonboglárról is tehetnek egy komolyabb gyalogtúrát a vasútállomásról induló zöld jelzésen, mely Béndek érintésével tart Somogyvár felé. Ha csak Béndekig akarunk kigyalogolni Balatonboglárról, majd vissza, kb.

Somogy megyei nemzetiségek településtörténete a XVIII-XIX. században - Somogyi Almanach 52. (Kaposvár, 1993) | Könyvtár | Hungaricana

  1. Somogy megyei települések es
  2. Somogysard.hu - A Somogy megyei Somogysárd és Újvárfalva települések ivóvízminőség-javító programja
  3. Somogy megyei nemzetiségek településtörténete a XVIII-XIX. században - Somogyi Almanach 52. (Kaposvár, 1993) | Könyvtár | Hungaricana
  4. Öregségi nyugdíj kérelem
  5. Víz alatt Velence - Képek - Körkép.sk
  6. Egy eltűnt falu emlékei a somogyi erdők mélyén – Béndek

Forrás:

Részletek Megjelent: 2022. április 08. péntek, 09:50 Folytatódik idén is a somogyi gyermekek kirándulását támogató Szülőföldem Somogyország Program, melyre június 15-ig jelentkezhetnek az előző két évhez hasonlóan települési- és települési nemzetiségi önkormányzatok. A megyei önkormányzat 2011-től a jótékonysági Megyebál bevételéből azoknak az iskolásoknak nyújtott támogatást, akik osztálykirándulásukat megyénkbe tervezték. A koronavírus járvány miatt az elmúlt évben és idén is elmaradt megyénk egyik legfontosabb társadalmi eseménye, ennek ellenére a korábbi résztvevők, támogatók fontosnak tartották, hogy a gyermekek megismerjék szülőföldjüket. Idén a megye vállalkozásai 4 millió 145 ezer forinttal járultak hozzá a program folytatásához, melynek célja ezúttal sem változott. Továbbra is feltétel, hogy a pályázó egynapos kirándulását Somogy megyébe szervezze a gyermek lakóhelyétől távolabb eső településre a nyári hónapokban, vagy kora ősszel. A támogatási igény jelentkezési formanyomtatványon nyújtható be, amely letölthető a honlap Pályázatok, felhívások menüpontjáról.

Monday, 28 November 2022