Luca Napi Népszokások Hiedelmek - December 13 - Luca-Napi Népszokások - Erzsébet-Táborok

Csallóközben Luca-napkor nem adtak ki semmit a házból, nehogy a boszorkány kezére kerülve bajt hozzon a házra. A boszorkányok felismerésére szolgált a lucaszé napjához sokféle házasságjósló eljárás kapcsolódott, melyek többségét Luca és karácsony között kellett elvégezni. A leányok a szemétdombra állva hallgatóztak, és ahonnan a kutyaugatást vagy kakaskukorékolást hallották, úgy vélték, abból az irányból jön majd a jövendőbelijük. Jósoltak még lucacédulával, lucaággal is. A varázsló eljárások között szerepel - főként a Dél-Alföldön - a tollaspogácsa, ún. lucapogácsa készítése. A lucabúzával az eljövendő év termésére következtettek. Az időjárásjósló praktikák közé tartozik a lucakalendárium és a hagymakalendárium készíté a naphoz női munkatilalmak kapcsolódtak. Országszerte úgy tartották, ha ezen a napon fonnának vagy varrnának, akkor ezzel bevarrnák a tyúkok fenekét. Nem volt szabad sütni, mert a kenyér kővé válik. Azonban voltak javasolt női munkák is, pl. a fejtő-, vagy bontómunkák. Úgy tartották, ha tollat fosztanak vagy babot fejtenek a tyúkok könnyebben tojnak.
  1. December 13-a Luca napja - Érd Most!
  2. Luca napi babonák – Anyanyelvápolók Szövetsége
  3. Luca-napi szokások, hiedelmek | Új Szó | A szlovákiai magyar napilap és hírportál
  4. Movie
  5. Luca-napi szokások és hiedelmek | Muravidek.re

December 13-a Luca napja - Érd Most!

A téli napforduló – s vele együtt Luca is – aztán a néphitben a boszorkányok napja lett, mert a hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak legtöbbet varázslataikkal. Luca napi népszokások A naphoz számos hiedelem és népszokás kapcsolódik. A tél közepének tartották, a nők számára úgynevezett dologtiltó nap volt, mert ilyenkor mindenhol boszorkányok leselkednek. A néphit a jóságos mellett a boszorkányos Lucát is ismerte, aki a neve napján végzett munkát (tűzgyújtást, kenyérsütést, mosást) megbüntette, bevarrta a tyúkok "tojókáját". Nem volt szabad fonni, szőni sem, mert úgy tartották, Luca összekeveri a fonalat, kóccá változtatja, és kócot tesz a vétséget elkövető eszének helyére. A gazdasszonynak sokat kellett ülnie, hogy a kotlósa is jó ülős legyen, és szabad volt babot fejtenie, hogy kifejtse a tyúkból a tojást. Luca-nap estéjén és éjszakáján megengedett volt a tréfálkozás, de még a lopkodás is. Az udvari kútból vizet csentek, nem egy udvar reggelre kapu nélkül maradt, ezt a fiatal legények vagy a szomszédba vitték, vagy a ház tetejére rakták.

Az 5. századtól tisztelt vértanú szűz a vakok, szemfájósok, torokfájástól szenvedők, az utcanők és menyasszonyok védőszentje lett, ünnepének december 13-át tették meg. Ez a nap 1582-ig, a Gergely-naptár életbe lépéséig az év legrövidebb napja, a téli napforduló ünnepe volt. Luca nevét is szokás a fényt jelentő latin lux szóval összefüggésbe hozni, egyes helyeken úgy is nevezték, hogy a fényt hozó, Svédországban például ilyenkor mindenütt örömtüzeket gyújtottak. A téli napforduló – s vele együtt Luca is – aztán a boszorkányok napja lett, mert a hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak legtöbbet varázslataikkal. A naphoz számos hiedelem és népszokás kapcsolódik. A tél közepének tartották, a nők számára úgynevezett dologtiltó nap volt, mert ilyenkor mindenhol boszorkányok leselkednek. A néphit a jóságos mellett a boszorkányos Lucát is ismerte, aki a neve napján végzett munkát (tűzgyújtást, kenyérsütést, mosást) megbüntette, bevarrta a tyúkok "tojókáját". Nem volt szabad fonni, szőni sem, mert úgy tartották, Luca összekeveri a fonalat, kóccá változtatja, és kócot tesz a vétséget elkövető eszének helyére.

Luca napi babonák – Anyanyelvápolók Szövetsége

Ha például december 13-án havazik, az a jóslat szerint azt jelenti, hogy az év első hónapja, január havas lesz. Amilyen a második nap, olyan lesz a második hónap és így tovább. Ha az ötödik napon esik az eső, akkor nagy valószínűséggel a következő év májusa esős lesz. Ezt nevezik Luca kalendáriumának. A székelyeknek is megvolt a saját időjárás-előrejelző módszerük, amelyhez hagymákat használtak. A hagymáról 12 réteget húztak le, amelyek közül mind egy-egy hónapot jelképezett a következő évből. A rétegeket ez után megsózták, és megfigyelték, hogy mely rétegekben olvadt el a só – ezek a hónapok voltak azok, amikor esős időre számíthattak, míg a többi réteg (amelyekben a só nem olvadt el) száraznak ígérkeztek. Luca búza Még pár évtizeddel ezelőtt is élt a szokás, a magyar otthonok sokaságában vetettek Luca napján búzát. Egy agyagcserépbe, vagy tálkába búzaszemeket vetnek, és ha azok karácsonyig kikelnek, akkor jó termés lesz a földeken, a leány férjhez megy és az állatok egészségesek maradnak.

hiedelmek2019. 12. 13. 18:14 A hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak legtöbbet varázslataikkal. Fotós: Koszticsák SzilárdA Gergely-naptár bevezetése előtt december 13., azaz Luca napja volt az év legrövidebb napja, így számos népszokás, hagyomány fűződik hozzá. A legismertebb talán a Luca széke, a kifejezést az igen lassan készülő dolgokra szokták használni. Szent Lúcia, avagy Luca a hagyomány szerint a 3. században élt Szicíliában. A gazdag családból származó lány szüzességi fogadalmat tett Krisztusnak, vagyonát szétosztotta a szegények között, s inkább a vértanúhalált választotta, mint hogy férjhez menjen egy pogány férfihoz. A legenda úgy tartja, amikor a bíró elrendelte, hogy gyalázzák meg a lányt, őrei meg sem tudták mozdítani, amikor pedig máglyára vetették, a lángok kialudtak, végül karddal döfték át a torkát. Egy másik legenda szerint Lúcia kivájta a szemét, mert kérője annak szépségét dicsérte, de csodás módon visszakapta látását, sőt a szeme még szebben csillogott, mint annak előtte.

Luca-napi szokások, hiedelmek | Új Szó | A szlovákiai magyar napilap és hírportál

Luca-nap címkére 10 db találat A járvány ellenére is szerveztek karácsonyi készülődést a Fehérvári Kézművesek Egyesületének tagjai. Persze, az érdeklődők online követhették, mi zajlik a Kézművesek Házában. "Luca, Luca, kitty-kotty, tojjanak a tiktyok! " – kántálták a népviseletbe öltözött ámos népszokás fűződik hozzá. Lukács László néprajzkutató könyvéből szemeztünk Luca-napi szokásokat. Oszvald Marika és a Bakony Népzenei Együttes is fellépett az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett nyugdíjasok karácsonyán. Számos népszokás fűződik december 13-ához, a legismertebb talán a Luca széke, a kifejezést az igen lassan készülő dolgokra szokták használni. Székesfehérvár - Luca napi műsort és koncertet adtak pénteken este a városházán a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és AMI növendéékesfehérvár - Búzát ültettek és jósló gombócokat főztek Luca-napon ma a Felsővárosi Általános Iskolában. Pákozd - Hagyományteremtő Luca-napi találkozóra várják a helybelieket december 11-én 16 órától a Kossuth Lajos Művelődési Házba.

Movie

  • Luca napi népszokások hiedelmek film
  • Néprajz - ünnepek és népszokások | Sulinet Tudásbázis
  • KISALFOLD - Ezek a legismertebb Luca-napi hagyományok

Luca-napi szokások és hiedelmek | Muravidek.re

Ha karácsonyig a búza 30-40 cm magasra nő, akkor a hiedelem szerint a következő évben jó termés várható. Egyes helyeken a fény motívuma is megjelenik ebben a szokásban: a növekvő búza közepébe gyertyát vagy olajmécsest állítanak, amelynek a búzaszálak között átszűrődő fényéből következtetnek a várható termésre. Minél gyengébb a fény, annál gazdagabb lesz az aratás. A karácsonyi ünnepek elmúltával a csíráztatott búzát a baromfiakkal vagy a szarvasmarhákkal szokták megetetni, hogy megóvják őket a rontástól vagy a betegségektől. Luca-napkor az asszonyok egy dolgot mégis tehettek: babot vagy ruhát fejthettek, mert azt tartották, hogy ezzel "kifejtik" a tojást a tyúkokból. A legismetebb szokás azonban az ún. lucaszéke készítése volt. A népi hiedelem szerint ennek az alkalmatosságnak a segítségével lehetett felismerni a boszorkányokat. A férfi Luca-napkor fogott bele, s úgy intézte, hogy minden nap legyen valami teendője és éppen karácsony böjtjére készüljön el vele (Lassan készül, mint a lucaszéke – tartja a mondás).

December 13-án a Lucák, Luciák névnapján ősidők óta a fényt és ajándékát, a szeretetet, szerencsét, boldogságot ünneplik. Ez a nap előkészület a még nagyobb fényünnep, a téli napforduló (dec. 21. ), illetve a karácsony fogadására. A hagyományok szerint Luca napja dologtiltó nap a lányok, asszonyok számára! Ha ezt a parancsot megszegték, súlyosan megbűnhődtek az ősi hiedelem szerint. Ősi hiedelmek, babonákA népi hiedelemben a 13-as szerencsétlen szám. Vannak, akik munkába sem indulnak el péntek, 13-án. Nem csoda, hogy Luca napjához számos babona kapcsolódik. Úgy tartották, hogy ezen a napon tilos varrni. Aki megszegi a tiltást, bevarrja a tyúkok fenekét, így a következő évben nem lesz tojás – és jólét sem. Régen a gyerekek körbejárták a falut, ahol megajándékozták őket, ott bő termékenységet kívántak: "Luca, Luca, kitty-kotty, tojjanak a tyúkok... " Nagyon jól tette a ház asszonya, ha sokat pihent, főleg üldögélt Lucakor, mert akkor várhatóan jó kotlósak lettek a tyúkjai az elkövetkezendő évben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.
Monday, 28 November 2022