Csendes Éj Szöveggel

A kiállítás a "Csendes éj! Szentséges éj! " világhódító útját is részletesen ábrázolja. Kutatás a nyomok után gyalogosan A felső-ausztriai Hochburg-Ach településén, ahol Franz Xaver Gruber született, az érdeklődők egy túrázás keretén belül ismerhetik meg a zeneszerző és orgonista életét. Gruber 1787-ben született egy vászonszövő fiaként. Annak ellenére, hogy a szülők nyomdokába kellett volna lépnie, a tanítója titokban fejlesztette zenei tehetségét. Tizenkét éves korában a megbetegedett tanár helyett ő ült az orgonához, és olyan jól sikerült az előadás, hogy az apja beleegyezett fia tanítóvá és orgonistává történő képzésébe. 1816-ban vette át az arnsdorfi és oberndorfi tanító és orgonista munkáját. Itt találkozott a segédlelkésszel, Josef Mohrral is, akinek később megzenésítette karácsonyi versét. A körtúra alkalmával a kirándulók a dalhoz kapcsolódó különféle szobrokat kereshetnek fel. Az alkotások hátoldalán a túrázók információkat találhatnak Franz Xaver Gruberről és arról, hogyan vált ismertté a dal.

A dal már a következő években elterjedt. A hagyomány szerint a dalt egy Mauracher nevű tiroli orgonaépítő mester tette ismertté, aki 1833-ban Lipcsében dolgozott, és a helyi templomban karácsonykor előadta a művet. Mások szerint egy környékbeliekből álló énekegyüttes vette fel műsorába és adta elő Európa-szerte a Tirolban már nagy népszerűségnek örvendő dalt. Csendes éj kápolna Oberndorfban, ahol először adták elő a dal- (Fotó/Forrás: Wikipedia) A dalt előadták Lipcsében is, ahol meghallotta August Robert Friese szász kiadó is, aki hamarosan megjelentette az éneket a tiroli énekesek egyik dalaként. A Csendes éj így népdallá vált, íróját és zeneszerzőjét nem tartották számon. A Csendes éj futótűzként terjedt előbb német nyelvterületen, majd világszerte, szövegét 300 nyelvre fordították le, angolra John Freeman Young ültette át Silent Night címmel. Ma már kétmilliárd ember énekli karácsonykor. A Csendes éjt szinte minden énekes előadta, aki karácsonyi albumot készített, a The Dickies nevű punkbandától Bing Crosbyig és Elvis Presleyig, a kelta Enyától Mariah Carey-ig és Christina Aguileráig, s olyan népszerű filmek betétdala volt, mint az Igazából szerelem.

SOS:csendes éj szöveg nélk | nlc

kocsord használtruha nagyker

A hangszer a halleini Csendes Éj Múzeumban tekinthető meg. Portré, Franz Xaver Gruber a gitárjával Conrad Xaver Gruber 1787. november 25-én, szegény körülmények között látta meg a napvilágot. A gazdasági körülmények rosszak voltak és a kistermelők házi szövéssel kerestek plusz jövedelmet. Franz Xaver Grubernek – aki az akkori szokásoknak megfelelően keresztapja, Franz keresztnevét vette fel – először apja mesterségét kellett megtanulnia. De már gyerekként is mindennél jobban szerette a zenét. Gruber általános iskolai tanára felismerte ezt a tehetséget és titokban orgonaórákat adott neki, amiről apja nem tudhatott. 11 éves korában végre megkapta első saját hangszerét. 1805-ben megkezdhette a hőn áhított tanárképzést, amelyet 1807-ben sikerrel abszolvált, majd 20 éves korában, Arnsdorfban elfoglalta első állását tanárként, sekrestyésként és orgonistaként. Franz Xaver Gruber háza Halleinban Gruber emellett az oberndorfi Szent Nikola templom kántori és orgonista feladatait is ellátta. Ez a szenvedély volt, ami 1817-től összehozta őt az új oberndorfi segédlelkész Joseph Mohrral.

Helyén felépült a Csendes Éj Emlékkápolna (Stille-Nacht-Gedächtniskapelle), egy közeli házban pedig múzeumot alakítottak ki. Gruber eredeti kottája A Csendes éj eredeti kézirata elveszett, de 1995-ben felfedeztek egy kéziratot Mohr írásával, melyről megállapították, hogy 1820 körülről származik. Ez alapján sikerült a szöveg és a dallam megírásának dátumára is következtetni. Gruber élete során több átdolgozásban is kiadta a művet; a Mohr-félét a salzburgi Museum Carolino-Augusteum őrzi. A dalt számos könnyűzenei előadó is feldolgozta. Szerepelt többek között Mariah Carey karácsonyi albumán, Enya pedig írül énekelte el. Csendes éj, drága szent éj, mindenek álma mély. Nincs fönn más, csak a drága szent pár. Várja, gyermeke alszik-e már. Küldj le rá álmot, nagy ég! Küldj le rá álmot, nagy ég!

Egy tiroli orgonamester például 1818. karácsonyán hallotta az eredeti éneket Obendorfban. Mivel a helyi orgona rossz volt itt évekig nem játszották újra, ám Tirolban tovább terjedt és egy idő után saját dallamukként énekelték a helyiek. A dalhoz kapcsolódó legendáknak se szeri, se száma. Úgy tartják például, hogy az I. világháború első évében karácsonykor a Csendes Éjt énekelték a katonák a lövészárkokban, 1833-ban pedig röplapként terjedt Európa különböző részein. Az egyszerű dallamvilágú minden karácsonykor felcsendülő ének 2011-ben felkerült az UNESCO kulturális világörökség listájára. A másik legelterjedtebb karácsonyi szerzemény, Bach és Gounod Ave Mariájának története nem kapcsolódik szorosan véve a karácsonyhoz, hiszen szövege Lukács evangéliumának angyali üdvözletet tartalmazó részéből való. Az első rész első fele a karácsonyi üdvözlet, a második fele Mária látogatása Erzsébetnél. Bach egyszerű harmóniákból álló C-dúr prelúdiumára, amit nemcsak zongorán, hanem más hangszereken is el lehet játszani, komponált Gounod egy szívet tépő dallamot és ütemet.

  1. Gyomorrontás ellen ezek a legjobb természetes megoldások!
  2. 195 éve csendült fel először a Csendes éj
  3. Elromlott orgona is közrejátszott a Csendes éj megírásában - Fidelio.hu
  4. Közintézmények és cégek húsvéti köszöntői
  1. Dr tóth edit reumatológus magánrendelés pécs
  2. Angol nyelvtanulás online kezdőknek
  3. Fehér ló mosonmagyaróvár
  4. Szántás kistraktorral árak
  5. Samsung galaxy s3 használati útmutató 2017
  6. Mátra libegő nyitvatartás 2021
  7. Belyegzo keszites azonnal budapest
  8. Üzemanyag visszacsapó szelep
  9. Fm transmitter frekvencia beállítása radio
  10. Cut 50 plazmavágó reviews
  11. Tv2 remények földje tegnapi adás
  12. Gumi adok veszek
  13. Dacia duster tervező electric
  14. Piarista templom szeged
  15. X ker munkaügyi központ 2020
  16. Nógrád megyei katasztrofavedelmi igazgatóság
Monday, 28 November 2022